Kotły gazowe vs. pompy ciepła - wybór źródła ciepła
W każdym budynku mieszkalnym i użytkowym wznoszonym w naszym klimacie musi się znaleźć odpowiedni system grzewczy pozwalający na utrzymanie wewnątrz pomieszczeń temperatury gwarantującej użytkownikom uzyskanie pełnego komfortu termicznego. Z uwagi na restrykcyjne wymogi związane z emisją zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych dużą popularnością cieszą się urządzenia, które będą proekologiczne. Właściciele domów zwracający uwagę na stan środowiska naturalnego z reguły najchętniej wybierają między zainstalowaniem kotła gazowego a montażem pompy ciepła Vaillant Atlantic. W Kościerzynie firmą specjalizującą się w sprzedaży i podłączaniu urządzeń grzewczych jest Hurtownia Hydrauliczno-Sanitarna HydroKan. Przekonajmy się, jakie są różnice między kotłem gazowym a pompą ciepła.
Co trzeba wiedzieć o kotłach gazowych?
Kotły gazowe to urządzenia, które wytwarzają ciepło wskutek spalania pobieranego z sieci metanu albo mieszanki propanu i butanu, a więc tzw. gazu płynnego. W grę wchodzą urządzenia klasyczne oraz kotły kondensacyjne, które dodatkowo są w stanie wykorzystywać do celów grzewczych energię zużywaną na zamianę wydzielanej w wyniku reakcji spalania wody na parę wodną. Rozwiązanie takie powoduje, że kotły te mogą osiągać sprawność rzędu 105%. Największymi zaletami kotłów gazowych jest prostota ich obsługi, brak konieczności ingerencji ze strony użytkownika w ich działanie oraz stosunkowo niewielkie koszty eksploatacji.
Czym wyróżniają się pompy ciepła?
Pompy ciepła to urządzenia, które pozyskują energię zgromadzoną w naturalny sposób w naszym otoczeniu – gruncie, powietrzu lub wodzie. Dzięki używaniu czynnika chłodniczego o niskiej temperaturze wrzenia, są one w stanie odbierać nawet niewielkie ilości ciepła parując, a po podniesieniu swego ciśnienia sprawnie przekazywać go do wody zasilającej system ogrzewania podłogowego. Urządzenia te są praktycznie bezobsługowe i przyjazne dla środowiska naturalnego.